Czym jest Lubuska Sieć Innowacji?
Lubuska Sieć Innowacji to Partnerstwo przedsiębiorców, parków technologicznych, uczelni oraz centrów innowacji, którego głównym celem są prace badawczo-rozwojowe i komercjalizacja innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów badawczo-wdrożeniowych oraz promowanie nauk przyrodniczo-technicznych i postaw proinnowacyjnych wśród społeczeństwa. Tworzymy sieć powiązań pomiędzy gospodarką, nauką i społeczeństwem i odpowiadamy na realne potrzeby przedsiębiorców, rozwijających się poprzez własną działalność B+R. Wspólnie budujemy SILNY i INNOWACYJNY REGION.
Partnerstwo powstało w odpowiedzi na perspektywę finansową Unii Europejskiej 2014–2020, która była w głównej mierze skierowana na wspieranie innowacji w gospodarce i innowacyjnych przedsiębiorstw. Perspektywę, która jest trudna, ale może być szczególnie ciekawa dla firm, które zamierzają budować swoją tożsamość w gospodarce opartej na wiedzy. Firm które aplikują o środki z Osi Priorytetowej 1 „Gospodarka i innowacje” RPO2020, fundusze z NCBiR lub planują uczestniczyć w międzynarodowych projektach finansowanych w ramach programu HORYZONT2020. Kluczem do takiego działania jest współpraca przedsiębiorstw, tworzenie sieci kooperacji. Działalność Lubuskiej Sieci Innowacji koncentruje się na wspieraniu takich działań.
Uczestnikami Partnerstwa są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również regionalne podmioty wspierające innowacyjność, m.in.: Gorzowski Ośrodek Technologiczny PNP Sp. z o.o., Park Naukowo-Technologiczny UZ w Nowym Kisielinie, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ, Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim AWF w Poznaniu oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Wspieramy uczestników Partnerstwa
Koordynatorem działań Partnerstwa jest Stowarzyszenie Lubuska Sieć Innowacji, które jako organizacja pozarządowa i instytucja otoczenia biznesu aktywnie wspiera uczestników Partnerstwa w:
- Poszukiwaniu partnerów do projektów B+R,
- Tworzeniu konsorcjów przedsiębiorstw i uczelni do realizacji projektów B+R,
- Aplikowaniu o dofinansowanie na projekty B+R w ramach funduszy regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych,
- Prowadzeniu pod względem merytorycznym, formalnym i finansowym oraz rozliczaniu, na zlecenie beneficjentów, projektów dofinansowywanych z funduszy unijnych,
- Definiowaniu i realizacji projektów badawczo-wdrożeniowych,
- Animowaniu działań wspierających innowacyjność Regionu,
- Promowaniu nauk przyrodniczych, przedsiębiorczości oraz postaw innowacyjnych wśród dzieci i młodzieży.
listopad 2015
Utworzenie Partnerstwa LSI
Utworzenie LSI jako partnerstwa przedsiębiorców, parków technologicznych, uczelni oraz centrów innowacji Województwa Lubuskiego.
listopad 2015
kwiecień 2016
Powołanie Stowarzyszenia LSI
Rejestracja Stowarzyszenia Lubuska Sieć Innowacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
czerwiec 2016 – obecnie
„Energetyka ze Źródeł Odnawialnych”
Organizacja cyklów wykładów i warsztatów dla młodzieży dot. odnawialnych źródeł energii.
czerwiec 2016 – obecnie
8 grudnia 2016 – obecnie
„Lubuska Edukacja Dualna 2.0”
Organizacja zajeć praktycznych w ramach innowacyjnego modelu łączącego różne etapy edukacji.
maj 2017
Akademia Wynalazcy
Rozpoczęcie prac nad projektem.
maj 2017
czerwiec – wrzesień 2017
„Nauka bez oGRANICzeń”
Prowadzenie wspólnych zajęć laboratoryjnych dla uczniów z Polski i Niemiec.
1 sierpnia 2018
„Bez granic: nauka – praca – życie”
Rozpoczęcie projektu realizowanego z udziałem międzynarodowych partnerów. Opracowanie modelu orientacji zawodowej na niemiecko-polskim obszarze przygranicznym na przykładzie Euroregionu Pro Europa Viadrina.
1 sierpnia 2018
czerwiec 2019
Akademia Wynalazcy
Utworzenie Akademii Wynalazcy i przeprowadzenie pierwszych zapisów na warsztaty z programowania robotów LEGO.
marzec 2020
Klub E-Sportowy
Powołanie pierwszego w Gorzowie Klubu E-Sportowego pn. LSI-AWF e-Team.
marzec 2020
sierpień 2020
Gorzów2050
Rozpoczęcie projektu zakładającego wsparcie dla Samorządu w opracowywaniu nowej „Strategii Rozwoju dla Gorzowa Wielkopolskiego do 2030 r. – Miasto dla pokoleń”.