Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w czerwcu 2016 r. ogłosił II edycję konkursu na najciekawszą lekcję pn. ,,Poszukujemy odnawialnych źródeł energii w województwie lubuskim”.
Spośród nadesłanych wniosków o dofinansowanie najciekawszych zajęć dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego, na temat odnawialnych źródeł energii w regionie, Zarząd Funduszu wyłonił 10 zwycięzców. Sześciu spośród nich zdecydowało się odbyć praktyczną część – czyli warsztaty propagujące wiedzę praktyczną oraz naukową na temat energii odnawialnej organizowane przez Stowarzyszenie Lubuska Sieć Innowacji – w Klubie Młodego Wynalazcy. Zwycięskie placówki, które rozpoczęły współpracę ze Stowarzyszeniem to:
- Stowarzyszenie Edukacyjne w Gorzowie Wielkopolskim – Społeczne Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego
- Zespół Szkół w Lubięcinie
- Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze
- Zespół Szkół w Bogdańcu – Gimnazjum w Bogdańcu
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witnicy – Szkoła Podstawowa w Witnicy
- Zespół Szkół Samorządowych w Witnicy
Łącznie w warsztatach wzięło udział 452 dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego.
W ramach każdego warsztatu został zrealizowany następujący scenariusz zajęć opracowany przez Lubuską Sieć Innowacji:
- Prezentacja multimedialna pt. „Najnowsze rozwiązania w energetyce odnawialnej” połączona z prelekcją, która miała na celu wprowadzenie uczestników w tematykę zajęć.
- Samodzielne wykonanie 5 doświadczeń w Laboratorium Fizyki i Energii Odnawialnej:
- Doświadczenie nr 1: Panele fotowoltaiczne
- Doświadczenie nr 2: Energia wiatru
- Doświadczenie nr 3: Ogniwo paliwowe
- Doświadczenie nr 4: Pompa ciepła
- Doświadczenie nr 5: System monitoringu i sterowania odnawialnymi źródłami energii
- Zwiedzanie zakładów produkujących energię elektryczną i cieplną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł, które są zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie od Klubu Młodego Wynalazcy – w promieniu ok. 3 km. Są to:
- Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy
– właściciel i operator wyspy energetycznej, w której współpracują różne źródła energii odnawialnej i która zasila Gorzowski Ośrodek Technologiczny w ciepło i prąd; - BioEnergyFarm Sp. z o.o., – właściciel elektrociepłowni na biomasę,
o mocy całkowitej 5 MW; - Eneri Sp. z o.o., – operator farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW;
- Farma wiatraków, okolice Stanowic.
Podczas praktycznych zajęć laboratoryjnych uczniowie, wykorzystując panele fotowoltaiczne zgromadzili energię, dzięki której wprawili w ruch wiatrak. Badali energię wiatru za pomocą modelu turbiny wiatrowej – poznali jak w ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób można pozyskać energię z wiatru. Zapoznali się szczegółowo z jakich elementów zbudowana jest turbina wiatrowa. Za pomocą samodzielnie zbudowanego miniaturowego modelu turbiny wiatrowej wytworzyli prąd. Zbudowali układ hybrydowy, który wykorzystuje energię słońca do produkcji wodoru w elektrolizerach, a energię skumulowaną w postaci wodoru wykorzystali do napędu wiatraka. Uczestnicy warsztatów poznali również techniki produkcji ekologicznego ciepła. Na przykładzie badawczego modelu pompy ciepła, młodzież w praktyczny sposób poznała jej budowę wraz ze wszystkimi jej komponentami. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także jak można wyprodukować ciepło z zimnej wody, a także jak z ciepłej wody wyprodukować zimno.